ТОП-правила-поведінки-в-горах

Ні для кого, мабуть, не секрет, що існують чіткі та обов’язкові до виконання правила поведінки в горах. Вони напрацьовані не просто так, аби були. Ці правила продиктовані холодом, палючими вітрами, снігами й хуртовинами, надмірним сонячним світлом, помилками і недотриманням маршруту, травмами, та, нажаль, втраченими дорогоцінними життями людей. 

Відпочинок у Карпатах, безумовно, захоплює і вабить туристів у всі пори року. Говерла, Чорна гора, Парашка, Пікуй, Піп Іван Мармароський, Петрос, Стій — ці вершини із задоволенням та гордістю покоряють і мешканці нашої країни, і туристи-іноземці. Гірські хребти Чорногори, Верховини, Мармароси, Свидовця, Боржави вражають кожне серце величчю, непідступністю, могутністю, недоторканою дівочою природою та реально дивовижними краєвидами. Мальовнича атмосфера Карпат спокушає хоча б на короткий час залишити буденність, піднятись над світом і надихнутись чарівністю й таємничістю гір. 

Правила поведінки в горах: підготовка до походу 

 1. Перш за все перед походом в гори потрібно вибрати правильний одяг. Він повинен бути водонепроникним та добре захищати тіло від вітру, холоду, сонця. Ідеальний варіант для зими— зручний та практичний гірськолижний костюм. Під нього варто надягнути спеціальну захисну термобілизну. Неодмінно стане у пригоді і джемпер чи светр з м’якої флісової тканини. Рукавиці із фіксацією на запястях — ще одна обов’язкова річ при поході на високогір’я. Сонцезахисні окуляри, каска і, можливо, лижна маска допоможуть почуватись комфортно та затишно як під час підйомів-спусків, так і на скелястих вершинах чи полонинах. 
 1. Обов’язковими атрибутами зимового підйому в Карпатах є зручні снігоступи, невеличка лопата та протилавинний зонд. 
 1. Грамотно складений рюкзак дозволить підвищити комфорт гірської прогулянки. Їжа, напої, ковдра, додаткові кріплення для снігоступів, запасний комплект одягу, аптечка дозволять почуватись в безпеці та легко виконувати правила поведінки в горах. 
світлина – ДСНС України, Фейсбук

Похід у Карпати: харчування, підйом, зупинка, спуск 

 • Кожному туристу важливо знати, що вуглеводна їжа неабияк підвищує витривалість та забезпечує подовжене відчуття ситості. Проте, їсти і пити у поході найкраще перед тим, як в організмі з’явиться відчуття спраги чи голоду. Харчуватись в горах потрібно часто, невеликими порціями, не переїдати і не створювати організму додаткового перевантаження з боку травної системи. 
 • Підйом у Карпати варто починати повільно, без різких пришвидшень та бігу. Правила поведінки в горах говорять про те, що найкраще адаптувати ритм руху до конкретного кута схилу та обходити стороною круті, небезпечні маршрути. Якщо під час походу стає жарко, потрібно одразу зняти верхній одяг (куртку, захисну вітровку) чи светр/джемпер. Подорожуючи Карпатами в компанії друзів слід дотримуватись передбаченої дистанції та не упускати із виду тих, хто йде попереду і позаду. 
 • Перед тим, як зупинитись для відпочинку чи пікніку, обов’язково необхідно тепліше одягнутись. Не можна дозволяти тілу охолонути. Найкраще місце для привалу та прийняття їжі— затишне, сонячне й безвітряне. 
 • Спуск з будь-якої гори потребує особливої уваги та обережності. Рухаючись компанією, найкраще підлаштуватись під швидкість та фізичну можливість найслабшого подорожуючого. Обов’язково слід пам’ятати: сніг має здатність змінювати свій вигляд під дією сонячного світла. Одне із основних правил поведінки в горах — негайний спуск та повернення назад на ранньому етапі внаслідок будь-якого критичного чи непередбачуваного випадку! 
світлина – ДСНС України, Фейсбук

Переміщення у складних природніх умовах 

Під час туману, дощу, сутінок видимість у Карпатах різко знижується. Саме тому туристи ніколи не повинні забувати про правила поведінки в горах. Завжди необхідно мати під рукою мапу маршруту із чіткими позначками конкретних місць. Компас, висотомір та увімкнена система  GPS-навігації також допоможуть здійснювати рух у правильному напрямку. Проте в умовах розмитої видимості навколишнього ландшафту краще зупинитись і перечекати вітрову, снігову бурю чи дощ, постаратись ізолювати себе від холоду й вологи. На маршруті по лавинонебезпечній місцевості слід не планувати довгих переходів, особливо якщо навколо скеляста порода. У разі виникнення будь-яких труднощів необхідно одразу кликати на допомогу. 

Ні в якому разі не можна вирушати у мандрівку Українськими Карпатами, якщо прозвучало оголошення про сніголавинну небезпеку чи різке погіршення погодніх умов. 

Правила поведінки в горах при нещасних випадках 

Якщо під час мандрівки Карпатами раптово стався прикрий інцидент, що загрожує життю чи здоров’ю туристів, потрібно негайно викликати спеціальну допомогу. В Україні цим займаються гірські рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій. Перед початком підйому спеціалісти радять встановити на смартфон додаток “Порятунок в горах”. Дзвінок SOS за номером 101 у екстрену службу спасіння дасть змогу повідомити про нещасний випадок. Сповіщення про інцидент має містити чітку інформацію: 

 • Ім’я, прізвище, номер контактного телефона 
 • Причина звернення (опис надзвичайної ситуації) 
 • Точне місце пригоди (назва гірської точки, полонини, GPS-дані, висота) 
 • Час, коли стався нещасний випадок 
 • Стан потерпілих (пульс, дихання, свідомість, видимі травми чи кровотеча) 
 • Погодні умови 
 • Можливість доїзду чи пішого доступу. 

Спеціальні правила поведінки в горах при виникненні екстрених ситуацій допомагають туристам якнайшвидше отримати належну, професійну, кваліфіковану поміч. Якщо рятувальники все-таки добираються у місце пригоди за допомогою гелікоптера, їм слід допомогти, означивши себе яскравим одягом, димом, світлом ліхтарів. 

Знання того, як поводити себе в Карпатах, реально рятує життя 

Виконуючи важливі та обов’язкові правила поведінки в горах, кожен турист максимально захистить себе від різноманітних небезпек. Дотримання необхідних норм допоможе і великим, і малим подорожуючим вдало провести час, насолодитись розкішною, невимовною атмосферою Карпат, зробити захопливі світлини на пам’ять. 

Блог Світ і Мама бажає усім туристам лише вдалих підйомів, затишних привалів та легких спусків! Неодмінно виконуйте правила поведінки в горах! 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *