Як-говорити-з-дітьми-про-війну

Шокуюче й тривожне сьогодення змушує кожну українську маму неодмінно говорити з дітьми про війну. Нажаль, без цього ніяк не обійтись… Діти звідусіль чують дивні, раніше невідомі слова: —«танк», «байрактар», «ракетні обстріли», «бомбосховище», «повітряна тривога». Так чи інакше, перед багатьма батьками стоїть складна задача — адекватно пояснити малятам, чому стався напад ворогів, як від цього захиститись та як виконувати правила поведінки у непростий воєнний час. Дорослим вкрай важливо донести до маленьких дитячих голівок і сердець розуміння тих подій, які зараз відбуваються в Україні, і при цьому не налякати, не знервувати, не нашкодити тендітній дитячій психіці. 

Батько і донька малюють війну, світлина

Основні поради, як говорити з дітьми про війну 

  1. Перед розмовою обов’язково створіть довірливу атмосферу, забезпечте тілесний і зоровий контакт. Обійміть дитину, візьміть її за руку, спокійно дивіться в її оченята. 
  1. Запитайте про відчуття та емоції маляти. Розкажіть, що страх, неспокій, тривога — це цілком нормально у надзвичайній ситуації війни в Україні. Лагідно поясніть дитині, що вона не самотня, що ви є поряд і дуже любите її. Переконайте маля, що наша країна робить все, аби дуже скоро жахливі воєнні дії закінчились і настав довгоочікуваний мир. Розкажіть про наших хоробрих воїнів, військових, тероборону, поліцію, які кожної миті захищають мирних людей і дбають за безпеку. 
  1. Спокійно поясніть дитині, що на всяк випадок ви склали у валізу всі необхідні речі. І якщо доведеться тікати в бомбосховище чи навіть виїжджати з домівки на невизначений час, у вас буде все під контролем. Ви готові — готова дитина. 
  1. Пообіцяйте донечці чи сину, що у будь-яких обставинах ви триматиметесь разом і тільки так! 
  1. Розкажіть малятам, чому важливо під час оголошеної тривоги не підходити до вікон, не виходити на балкон чи лоджію. Поясніть, що дітки повинні бути готовими у будь-який момент залишити звичні ігри чи улюблені заняття, і швидко спуститись в захисне укриття. 
  1. Батькам важливо записати усі важливі дані маляти і вкласти листок в кишеню дитячого одягу. Прізвище, ім’я, по батькові, дата і місце народження, домашня адреса, номери телефонів батьків і родичів, група крові — ця інформація може врятувати хлопчика чи дівчинку у непередбачуваних, неочікуваних випадках. 

Розповідь про війну в ігровій формі 

Розповідь про війну, світлина

Аби уникнути надмірного дитячого стресу, психологи радять батькам під час війни застосовувати спеціальну техніку “мультяшний персонаж”. Вона полягає в тому, що малюк уявляє себе героєм з улюбленого мультфільма. Під час повітряної тривоги, звуків вибухів, пострілів, коли потрібно ховатись чи бігти в укриття, дитина фантазує, що це така гра. А батьки допомагають синові/донечці уявити себе улюбленим героєм, який мужньо бореться із ворогами, проте зараз заховався. Техніка допомагає дітям почуватись більш упевнено, розслаблено, спокійно, а також контролювати свій настрій та емоції у важких обставинах. 

Батьки! Ви обовязково повинні знати, як говорити з дітьми про війну. За будь-яких умов не панікуйте, не істеріть, не впадайте у відчай на очах дітей. Підтримуйте їх морально і тілесно. Налаштовуйте малят на позитив, це збереже і захистить делікатну дитячу психіку і допоможе легше прожити тривожний час війни. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *